958354352
Jaką poduszkę wybrać dla dziecka i od kiedy ją stosować?

Jaką poduszkę wybrać dla dziecka i od kiedy ją stosować?

mar 07, 2023 0 Komentarze

Wiele rodziców zastanawia się, kiedy i jaką poduszkę kupić dla swojego dziecka. Wybór, który z pozoru wydaje się prosty, wcale taki nie jest. Zakup odpowiedniego modelu wpływa na jakość snu malucha. Jego zdrowy i spokojny przebieg jest jednym z wielu celów rodziców, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia noworodka. Nieprawidłowo dobrana poduszka może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle szyi, kręgosłupa czy głowy. Jeśli nie wiesz, kiedy zacząć stosować poduszkę u malucha oraz jaką powinna ona być, w artykule postaramy się odpowiedzieć na te wątpliwości. Zapraszamy do lektury. 

Jaką poduszkę dla dziecka wybrać?

Pierwsza poduszka dla dziecka - kiedy ją kupić?

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze już od momentu narodzin. Nie dziwi więc fakt, że wiele mam jeszcze przed porodem zaczyna poszukiwania odpowiedniej poduszki dla niemowlaka do łóżeczka lub wózka. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań: kliny, poduszki płaskie, rogale czy motylki. Czy noworodek ich w ogóle potrzebuje?

Specjaliści zalecają wprowadzenie poduszki po ukończeniu przez malucha pierwszego roku życia, a najlepiej, dopiero gdy pociecha skończy 2 lata. Do tego czasu nawet niewielki jasiek stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia dziecka, ponieważ może utrudniać oddychanie lub spowodować zadławienie i nagłą śmierć. Warto również zaznaczyć, że niemowlę ma inną sylwetkę niż osoby dorosłe. W stosunku do reszty ciała jego główka jest większa, przez co nie wymaga dodatkowego unoszenia. Rodzice powinni także zrezygnować z zakupu poduszki do samochodu. Zadbać należy przede wszystkim o wygodny i bezpieczny fotelik, który będzie posiadał elementy chroniące główkę maluszka. 

Na jakie elementy zwrócić uwagę, wybierając poduszkę dla dziecka?

Gdy maluch skończy dwa lata, będzie to właściwy moment na dobranie najlepszej poduszki. Wielu rodziców zastanawia się, jakie wybrać rozwiązanie i czy można stosować w łóżku dziecka poduszki dla dorosłych. Istnieje kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniego modelu dla latorośli. 

Twardość poduszki 

Poziom twardości poduszki dla dziecka jest jednym z najważniejszych czynników do rozważenia, aby zapewnić komfort snu. Przede wszystkim nie powinna być zbyt miękka, aby główka malucha nie zapadała się po położeniu na niej, gdyż powodowałoby to nieodpowiednie ułożenie kręgów szyjnych. Odpowiednio dobrana poduszka koniecznie musi zapewnić stabilność główce dziecka. Dlatego ważne jest, aby wybrać ją rozwiązanie nie za miękkie i nie za twarde, tylko wtedy zapewni wygodę i komfort podczas snu.

Hipoalergiczność poduszki przeznaczonej dla dzieci

Niezależnie od tego, czy maluch ma rozpoznaną alergię lub astmę, warto wybrać poduszkę wykonaną z hipoalergicznego materiału, który zapewni czyste i bezpieczne środowisko do spania. Dzięki temu produktowi można uniknąć nieprzyjemnych reakcji skórnych i oddechowych. Poduszki tego typu są również łatwe w utrzymaniu czystości. 

Wysokość poduszki dla malucha

W prawie każdym domu znajdziemy zapasowe poduszki, jednak należy mieć świadomość, że te przeznaczone dla dorosłych, nie będzie odpowiednia dla kręgosłupa dziecka. Modele dla malucha powinny być na tyle wysoka, aby zapewnić podparcie głowy, a jednocześnie nie wpływać na złe ułożenie ciała podczas snu. 

Możliwość prania w pralce poduszki 

Dzieci są ekspertami w tworzeniu bałaganu, dlatego ich poduszka do spania będzie wymagała czyszczenia częściej niż innych domowników. Z tego względu warto wybrać model, który można będzie prać w pralce i suszyć w suszarce. To gwarantuje, że nawet jeśli poduszka zostanie bardzo zabrudzona, można łatwo przywrócić jej pierwotny stan. 

Jaki rozmiar poduszki dla 2 latka i dzieci w wieku szkolnym?

Wybór odpowiedniego rozmiaru poduszki do spania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na ich komfort i zdrowie. Pełnowymiarowe modele dla dorosłych są za duże dla maluchów i może się to negatywnie odbić na ich kręgosłupie. Decydujący przy wielkości będzie wiek dziecka. Zwykle dla 2 lub 3-latka zaleca się poduszkę o rozmiarze 40x40 cm lub poduszkę 40x60 cm. Najlepiej zacząć od najbardziej płaskiej, a w razie potrzeby wymienić ją na nieco grubszą. Dla dzieci w wieku szkolnym (6-12 lat) odpowiednie będą poduszki o wymiarach 50x60 cm lub poduszki 50x70 cm

Z jakiego materiału wybrać poduszkę dla dziecka?

Główną cechą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze dobrej poduszki dla dziecka lub kołdry, jest ich wypełnienie, które powinno być antyalergiczne i nadające się do prania. 

  • Używanie naturalnych piór może powodować alergie u wielu małych dzieci, co oznacza, że poduszki puchowe nie są zalecane dla najmłodszych członków rodziny.
  • Lepiej szukać modeli wypełnionych syntetycznymi włóknami, pianką z pamięcią kształtu lub poduszek bambusowych czy bawełnianych - zapobiegają nadmiernemu poceniu się głowy dziecka.
  • Absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie poduszek zawierających wkłady z ziarnami, nasionami lub innymi małymi elementami. Stanowią poważne zagrożenie zadławieniem się dziecka. 
  • Jeśli maluch jest alergikiem, poszukaj poduszek antyalergicznych, które posiadają specjalną powłokę, która chroni przed wchłanianiem kurzu i bakterii 

Zadbaj o komfort dziecka w nocy, wybierając dla niego najlepszą poduszkę

Zapoznaj się z naszą ofertą poduszek w wielu rozmiarach! 

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 0.0 / 5 (0 ocen)