958354352
Jak zdezynfekować pościel po chorobie?

Jak zdezynfekować pościel po chorobie?

cze 10, 2020 Pościele , Po zakupie 0 Komentarze

Prawidłowa pielęgnacja pościeli, szczególnie w czasie i po chorobie, jest bardzo ważna. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że po każdej chorobie powinniśmy dokładnie zdezynfekować pościel i inne domowe sprzęty. Dzięki temu możemy uniknąć zakażenia innych członków rodziny. Jak prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję pościeli? Zapraszamy do lektury!

 

W artykule dowiesz się, jak prawidłowo dezynfekować pościel:

Czym jest dezynfekcja pościeli?

Dezynfekcja to proces odkażania powierzchni. Celem jest niszczenie drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Dezynfekcję przeprowadza się na powierzchniach użytkowych i przedmiotach. Proces może odbyć się przez zastosowanie metod fizycznych, chemicznych i termiczno-chemicznych. Dezynfekcja pościeli z kory czy flanelowej może odbywać się poprzez różne środki i sposoby zabijania drobnoustrojów. W zależności od metody, zastosowanych środków, temperatur i innych czynników, dezynfekcja może zabijać od kilkudziesięciu do nawet prawie 100% bakterii i wirusów.

 

Szukasz pościeli na wymianę po chorobie?

Sprawdź nasze propozycje!

Jak prawidłowo zdezynfekować pościel?

Co zrobić, by jak najlepiej zabić drobnoustroje, które przebywają na naszej pościeli, kołdrze czy prześcieradle? Dobór właściwej metody może okazać się kluczowy w kwestii skuteczności dezynfekcji. Warto dokładnie przeanalizować dostępne możliwości, by odpowiednio dopasować je nie tylko do rodzaju pościeli, ale również naszych potrzeb. Oto najważniejsze sposoby na skuteczne niszczenie wirusów i bakterii.

Dezynfekcja pościeli w pralce

Podstawowym sposobem na dezynfekcję pościeli satynowej, jersey, haftowanej czy bambusowej jest pranie. Jednak, by było ono skuteczne, musimy spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim nie powinniśmy mieszać ze sobą dezynfekowanej pościeli wraz z innymi ubraniami i tekstyliami. Kolejną ważną zasadą jest użycie odpowiedniego programu prania i temperatury. W zależności od rodzaju szczepu wirusy i bakterie giną w temperaturze 50-70 stopni Celsjusza. Jeśli chcemy pozbyć się zarazków z pościeli podczas klasycznego prania, warto prać tekstylia w jak najwyższej temperaturze. Oczywiście musimy uwzględnić zalecenia producentów odnośnie prawidłowego prania pościeli. Większość modeli jednak będzie mogła zostać wyprana w 60 stopniach Celsjusza, co powinno zabić większość drobnoustrojów.

Dezynfekcja pościeli w pralni chemicznej

Innym sposobem na dezynfekcję pościeli jest oddanie jej do pralni chemicznej. W takich zakładach obsługa nie tylko odpowiednio dobierze temperaturę i środki do prania, ale również może nam zaproponować specjalne programy odkażania. Pralnie chemiczne mogą nam zaproponować między innymi odkażanie parą o bardzo wysokiej temperaturze. Będzie to metoda dużo delikatniejsza dla tkanin o cienkim splocie.

Specjalistyczne środki do dezynfekcji pościeli

Jeśli tkanina pościelowa czy narzuta nam na to pozwala, warto sięgnąć po specjalne środki do dezynfekcji. Zazwyczaj są one dodawane do prania w wyższej temperaturze. Będzie to dodatkowe, chemiczne odkażanie, które z pewnością wzmocni efekt zabijania drobnoustrojów. Metoda ta będzie szczególnie przydatna, gdy postanowimy zdezynfekować pościel po poważnej chorobie domowników lub gdy posiadają oni obniżoną odporność. Należy bowiem pamiętać, że regularna dezynfekcja pościeli nie tylko chroni inne osoby, ale również samych chorujących przez zarażeniem się tym samym wirusem czy bakterią.

Odkażanie pościeli poprzez prasowanie

Wiemy już, że bakterie i wirusy w znacznej mierze giną potraktowane wysoką temperaturą. Dlatego jako jedyną lub dodatkową metodę dezynfekowania pościeli możemy wykorzystać prasowanie. Należy pamiętać, by żelazko ustawiać na możliwie wysoką temperaturę oraz wykorzystać opcję pary. Jeśli mamy żelazko czy stację parową, warto je zastosować.

 

W jaki sposób zdezynfekować pościel po chorobie?

Dezynfekcja poduszek - jak ją przeprowadzić?

Oprócz samej pościeli musimy pamiętać również o przeprowadzeniu odkażania poduszek i kołder. Poduszki puchowe czy antyalergiczne możemy bez problemu zdezynfekować poprzez ich wypranie. Jeśli wielkość poduszki nie pozwala na włożenie jej do pralki, musimy sięgnąć po dezynfekcję bardziej profesjonalną. Poduszki warto oddać do pralni chemicznej na pranie, odświeżanie i odkażanie.

Jak zdezynfekować kołdrę?

Jeszcze większy problem możemy mieć z dezynfekowaniem kołdry puchowej, wełnianej, antyalergicznej, zimowej, letniej czy ekskluzywnej. Kłopotem będzie nie tylko wielkość takiej kołdry, ale również ograniczenia nakładane przez producentów w kontekście właściwego prania i pielęgnacji. Szanse na to, że uda nam się samodzielnie zdezynfekować kołdrę jest małe. Lepiej od razu sięgnąć po usługi pralni chemicznych lub specjalistycznych punktów dezynfekujących.

W przypadku ciężkich chorób najbezpieczniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem może okazać się wymiana pościeli czy kołdry na nową.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo snu

Poznaj ofertę pościeli bawełnianej

Dowiedz się więcej o sposobach czyszczenia pościeli:

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*

Kliknij i oceń artykuł

Ocena: 4.60 / 5 (5 ocen)