Jak wybrać najlepszy ochraniacz na materac?

Jak wybrać najlepszy ochraniacz na materac?

cze 14, 2021 Inne 0 Komentarze

Ochraniacz na materac to produkt tekstylny niezbyt popularny w naszych domach, a szkoda, ponieważ jego użycie może nam pomóc w utrzymaniu czystości materaca. Ochraniacze mają za zadanie nie tylko osłonić materac przed przepoceniem i zabrudzeniem, ale mogą również zwiększać komfort snu czy wygodę. Jak jednak wybrać najlepszy ochraniacz na materac? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym kierować się podczas zakupu takiego produktu. Zapraszamy do lektury.

 

Czym kierować się, wybierając ochraniacz na materac?

 

Dowiedz się z artykułu, jak wybrać najlepszy ochraniacz na materac

 

Kiedy warto stosować pokrowce na materac?

Ochraniacz na materac to nic innego jak rodzaj cienkiej osłonki zakładanej bezpośrednio na materac, a pod prześcieradło. Pokrowce zazwyczaj posiadają wygodne mocowanie, np. na zamek, które znacznie ułatwia zakładanie go. Dzięki niemu również nie przesuwa się, jak to może mieć miejsce w przypadku podkładów na materac.

Funkcje pokrowców są też nieco inne niż podkładów. Mają bowiem kompletnie osłonić materac, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz, roztocza, wilgoć. Polecamy je szczególnie alergikom, dzieciom i osobom starszym.

 

Nie wiesz, jaki ochraniacz na materac będzie najlepszy dla Twoich potrzeb?

Sprawdź nasze propozycje pokrowców na materace 

 

Jaki rodzaj ochraniacza na materac wybrać?

Na rynku znaleźć możemy kilka rodzajów ochraniaczy na materac. Najpopularniejsze są pokrowce kompletne, zapinane na zamek. Są wygodne w stosowaniu, łatwo jest je założyć i zdjąć do prania.

Drugim rodzajem ochraniaczy są takie w formie maty, a wyposażone w gumki, do założenia na materac. Będą się one nieco gorzej trzymały oraz nie ochronią przed zabrudzeniami boków materaca. O ile zazwyczaj nie będzie miało to znaczenia, to może być kluczowe dla alergików.

Czym kierować się, wybierając pokrowiec na materac?

Przede wszystkim pokrowiec na materac musi zostać dostosowany do potrzeb osoby, która będzie z niego korzystać. Mogą bowiem pełnić kilka różnych funkcji. Do wyboru mamy:

 • pokrowce na materac antyalergiczne, które będą dodatkową barierą pomiędzy materacem a prześcieradłem, dzięki czemu zmniejszą ilość roztoczy;
 • z dodatkową warstwą zatrzymującą wilgoć - idealne dla dzieci i osób starszych, chorych, chronią materac przed zmoczeniem,
 • z pikowaną podszewką odpowiadającą za poprawę cyrkulacji powietrza. Zadaniem takiego ochraniacza jest regulowanie ciepłoty naszego ciała.

Wybierając pokrowiec na materac, zwróćmy uwagę na:

 • jego rozmiar, który musi być dopasowany do materaca,
 • materiał, z którego został wykonany,
 • dodatkowe funkcje

i na tej podstawie dobierzmy pod kątem naszych potrzeb.

 

Materiały, z których wykonywane są ochraniacze na materac

Producenci dbają o zróżnicowanie materiałów, z których wykonują pokrowce na materac. Dzięki temu mamy szeroki wybór i łatwość dopasowania do potrzeb. Możemy wybierać spośród:

 • ochraniaczy bawełnianych,
 • frotte, 
 • jersey,
 • z tkanin wodoodpornych,
 • z mikrowłókna.

Każde z nich będą mieć nieco inne funkcjonalności, dlatego warto przyjrzeć się różnym możliwościom. Materiały naturalne zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza, z kolei sztuczne ochronią przed kurzem i roztoczami. Kupując pokrowiec unikajmy niesprawdzonych producentów i tkanin złej jakości, ponieważ mogą doprowadzić do powstania odparzeń. Nie zapominajmy również, że by utrzymać właściwości pokrowca, ważne jest również to, jakie prześcieradła zastosujemy. Najlepiej sprawdzą się prześcieradła bawełniane czy jersey.

Ochraniacze na materac dla dziecka - dlaczego warto go stosować?

Pokrowce na materac są szczególnie przydatne w przypadku małych dzieci. Dobrze ochronią przed zabrudzeniem, zasikaniem, są łatwe do zdjęcia i szybko da się je wyprać czy zdezynfekować. Taka dodatkowa warstwa higieniczna może się przydać, gdy np. korzystamy z używanego materaca bądź też planujemy sprzedać ten, gdy nie będzie już potrzebny.

Jak dobrać rozmiar ochraniacza na materac?

By cieszyć się wygodą użytkowania, musimy zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwego rozmiaru ochraniacza na materac. Przed zakupem warto więc dokładnie go wymierzyć, zwracając uwagę nie tylko na długość i szerokość, ale również na wysokość materaca. Mając już te dane, wybieramy pokrowiec o odpowiadających rozmiarach. Może być on nieznacznie większy, jednak zbyt duże luzy powodują przesuwanie się produktu.

Jak dbać o pokrowiec na materac?

Zalet korzystania z pokrowca na materac jest wiele, by długo nam służył, warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Nie będzie to trudne, wystarczy taki ochraniacz zdjąć i wyprać zgodnie z zaleceniami producenta. Dużą zaletą tego produktu jest to, że zazwyczaj temperatura prania jest na tyle wysoka, by od razu go zdezynfekować.

 

Masz alergię, a potrzebujesz ochraniacza na materac?

Poznaj naszą ofertę antyalergicznych pokrowców 

 

Dowiedz się, jak pielęgnować domowe tekstylia

Zostaw odpowiedź

*
*Nie opublikowano
*
*