

- -10%
Narzuta na łóżko to element wystroju sypialni, który powinien być wybierany z równie dużą starannością co pościel. Pełni funkcje nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Co ważne, musi być regularnie prana i prasowana, aby zachowała doskonały wygląd oraz świeżość i czystość. W jaki sposób odpowiednio dbać o narzutę na łóżko, by służyła długie lata? W tym wpisie rozwiewamy wątpliwości.
Dlaczego warto zastosować narzuty w naszej sypialni? Przede wszystkim chronią pościel i prześcieradło przed kurzem i zanieczyszczeniami. Dzięki nim pościel zachowuje świeżość i czystość na znacznie dłużej, a my bez obaw możemy usiąść na łóżku w ubraniu. Co więcej, w narzutę warto zainwestować również ze względów estetycznych. Może okazać się atrakcyjnym dodatkiem, dzięki któremu nasze pomieszczenie nabierze jeszcze bardziej przytulnego charakteru.
Narzuty muszą być przede wszystkim dopasowane do wymiarów łóżka i materaca, aby dobrze zakrywały pościel (np.pościel bawełnianą lub pościel satynową). Najczęściej wybiera się takie, które zwisają kilka centymetrów poniżej mebla. W przypadku pojedynczego łóżka stosujemy najczęściej narzuty o wymiarach 170x210, a w sypialni małżeńskiej sprawdzą się narzuty o wymiarach 200x220 i narzuty 220x260.
Powinniśmy zadbać, aby nasza narzuta na łóżko była na co dzień schludna i utrzymywana w czystości. Po zauważeniu na niej zabrudzeń należy je jak najszybciej usunąć, np. za pomocą wody z dodatkiem delikatnego mydła lub płynu do naczyń. Pranie narzuty powinno odbywać się wyłącznie w programach dedykowanych tkaninom delikatnym. Nieodpowiednie pranie narzuty może spowodować jej rozciągnięcie lub skurczenie. Pamiętajmy więc, aby po jej wyschnięciu wyprasować ją w odpowiedni sposób.
Szukasz narzuty, która sprawi, że Twoja sypialnia stanie się przytulniejsza?
Pielęgnację narzuty na łóżko należy przede wszystkim rozpocząć od prania. Wtedy może pojawić się dylemat - prać okrycie w pralce czy ręcznie? Musimy wcześniej sprawdzić zalecenia producenta dotyczące sposobu i temperatury prania. Dzięki nim unikniemy przypadkowego zniszczenia narzuty. Choć występuje kilka wyjątków, zazwyczaj okrycia na łóżko bez problemu można wyprać w pralce.
Okrycie możemy prać ręcznie, jeśli takie są zalecenia producenta oraz gdy nie chcemy ryzykować uszkodzenia go w pralce. W celu usuwania plam z narzuty najlepiej wykorzystać letnią wodę z dodatkiem środka piorącego. Po praniu ręcznym okrycia wystarczy dokładnie je wypłukać. Pamiętajmy jednak, że jest to czasochłonne rozwiązanie. Co więcej, narzuta wyprana ręcznie będzie schła znacznie dłużej.
Większość narzut bez przeszkód można prać w pralce. Jednak upewnijmy się co do tego wcześniej, sprawdzając zalecenia producenta umieszczone na metce. Decydując się na mechaniczne pranie narzuty na łóżko, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad:
Po zakończonym praniu, narzutę należy rozwiesić i wysuszyć. Najlepiej zrobić to na świeżym powietrzu - wyschnie tam zdecydowanie najszybciej. Możemy umieścić ją również na suszarce. Zróbmy to w taki sposób, by nie była za bardzo pognieciona. Narzuta musi mieć też możliwość swobodnego schnięcia z każdej strony.
Do wygładzenia okrycia na łóżko najlepiej wykorzystać prasowanie parowe, które sprawdzi się w przypadku nawet najbardziej wymagających tkanin. Nie będziemy musieli obawiać się o przypadkowe uszkodzenie materiału. Temperatura prasowania narzuty bawełnianej powinna wynosić ok. 150 stopni. Jeśli nie przepadamy za prasowaniem, postawmy na satynowe okrycie łóżka. Pamiętajmy jednak o dobraniu odpowiedniego programu prania. Nie mniej jednak warto wyprasować narzutę, bez względu na to, z jakiego materiału została wykonana. W ten sposób eliminujemy z jej powierzchni szkodliwe, chorobotwórcze drobnoustroje.
Przeczytaj więcej artykułów na naszym blogu na temat pielęgnacji tekstyliów pościelowych:
Wyszukiwarka Wpisów
Kategoria
Ostatnie Wpisy
Popularne Wpisy
Ostatnie komentarze