Jak czyścić obrus plamoodporny, aby przedłużyć jego żywotność?

Nikt z nas nie lubi sytuacji, w której chwilę po nałożeniu na stół czystego, wyprasowanego obrusu, pojawia się na nim plama. Takich sytuacji możemy uniknąć, gdy zdecydujemy się na wybór obrusów plamoodpornych. Wystarczy bowiem, że suchą szmatką od razu zbierzemy to, co się rozleje, by nie doszło do powstania plamy.

Czym są obrusy plamoodporne?

Są to wyjątkowo trwałe obrusy, które wykonane zostały z poliestru. Właściwości materiału to przede wszystkim jego wyższa trwałość, odporność na powstawanie plam i przebarwień. Specjalna struktura włókien (oraz pokrycie apreturą plamoodporną)w tych serwetkach sprawia, że woda i brud zatrzymuje się na ich powierzchni, a nie w nie wnika. Część osób nazywa obrusy bez plam obrusami jak ceraty.

Niestety nie jest tak, że na obrusach plamoodpornych nigdy plamy nie powstaną. Jest o nie jednak znacznie trudniej, zwłaszcza gdy odpowiednio o nie zadbamy.

 

Szukasz trwałych obrusów plamoodpornych?

Zobacz najlepsze obrusy odporne na plamy!

 

Jak prać obrusy plamoodporne?

Przede wszystkim zawsze przed pierwszym praniem powinniśmy sprawdzić, jakie są zalecenia producenta co do sposobu prania i suszenia. Zazwyczaj serwety nieprzyjmujące plam muszą być prane w maksymalnie 40 stopniach. Nie powinniśmy stosować zbyt mocnych detergentów i wybielaczy, które mogłyby zniszczyć delikatną strukturę obrusu i pozbawić go jego właściwości. Nie zaleca się również prania obrusów bezplamowych w zmiękczających płynach. Postępując według tych zasad, mamy szansę na niezniszczenie powłoki, którą pokrywa się serwety. To właśnie ona determinuje fakt, czy obrus będzie przyjmował zabrudzenia, czy też nie. Istotne jest również, żeby takie serwetki prać bez wirowania. Najlepiej wyjąć je z pralki i dopiero ustawić wirowanie dla reszty brudnych rzeczy. Nie tylko nie zniszczymy dzięki temu powłoki, ale i ułatwimy sobie późniejsze rozprostowywanie go.

Obrusy bezplamowe - jak je przechowywać?

Obrusy bez plam możemy przechowywać podobnie jak inne serwety. Warto schować je do przewiewnej szafy, tak by chronić je przed wpływem kurzu i promieni słonecznych, a równocześnie zapewnić im dopływ powietrza. Dzięki temu nie dojdzie do powstania pleśni, a obrusy będą nam służyć wiele lat. Ze względu na to, że obrus bezplamowy wykonany jest ze sztucznych włókien, zapewnienie mu przewiewu jest bardzo ważne.

Jak przedłużyć żywotność obrusów bez plam?

Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o wydłużenie żywotności obrusów bezplamowych, jest ich właściwe użytkowanie oraz regularne pranie. Nie powinniśmy dopuszczać do powstania zaschniętych, uporczywych plam. Oznacza to, że każdorazowo, gdy na powierzchnię serwety coś nam się wyleje, powinniśmy  zebrać to papierowym ręcznikiem bądź kuchenną ścierką. Jeśli okazałoby się, że nie zauważyliśmy jakiegoś zabrudzenia, niezwłocznie namoczmy go i delikatnie zapierzmy. Postępować możemy identycznie jak w przypadku bieżników. Natychmiastowe usuwanie zabrudzeń jest również istotne dlatego, że wylane płyny czy rozrzucona na nim żywność może doprowadzić do uszkodzenia struktury tkaniny oraz pozbawienia jej właściwości. Nie wysuszając powstałych zabrudzeń i niezbierając ich, możemy mieć pewność, że następnym razem powstanie w tym miejscu ciężka do sprania plama.

 

Jak zdabać o obrus plamoodporny, by zwiększyć jego trwałość

Kiedy warto wybrać obrus plamoodporny?

Obrusy bez plam są najchętniej wybierane na większe uroczystości jak wesela, komunie, urodziny. Sprawdzą się również bardzo dobrze jako obrusy świąteczne (wielkanocne i bożonarodzeniowe). Większość z nich nie jest serwetkami z haftem, koronkami czy innymi ozdobami. Bardzo często posiadają jednak delikatny, tłoczony wzór, który dodaje im uroku.

Czy można prasować serwetę bezplamową?

Polecamy sprawdzić to na metce serwetki czy obrusu plamoodpornego. Większość bowiem nie wymaga prasowania. By mieć pewność, że nie będzie na nim zagnieceń, wystarczy, że tuż po praniu złożymy go na cztery części (czyli w kwadrat), przeniesiemy na stół i tam go rozłożymy. Gdy większość wody odparuje z obrusu plamoodpornego, możemy rozwiesić go już tradycyjnie na sznurku. Zawieśmy go jednak równomiernie za rogi. Dzięki temu wysychając, serweta będzie się naturalnie prostować.

Jak trwały jest obrus bezplamowy?

Na tak zadane pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od sposobu użytkowania, dbania o niego oraz jakości materiału, z którego został wykonany. Dobrej jakości obrusy plamoodporne mogą zachować swoje właściwości nawet po kilkunastu-kilkudziesięciu praniach. Produkty słabsze mogą stać się bezużyteczne już po pierwszym odświeżaniu.

Jeśli będziemy postępować zgodnie z informacjami od producenta, zadbamy o regularne ścieranie nowopowstających plam, delikatne pranie i przechowywanie, możemy być pewni, że obrus plamoodporny posłuży nam długo i w ciągle ładnym wyglądzie.

 

Masz dość brudnych obrusów?

Sprawdź ofertę naszych obrusów!

 

Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o obrusy, ręczniki i pościel:

Metody płatności:

- Za pobraniem
- Wpłata na konto

Partnerzy logistyczni:

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl